ریخته گری و عملیات حرارتی

ازمايشهای ریخته گری در این آزمایشگاه صورت می پذیرد كه مهم‌ترين آزمايش‌ها به شرح زير است:

ذوب

 عملیات حرارتی

پیرسازی

تعيين سياليت ذوب

 بررسي اثر عناصر جوانه‌زا بر ساختار قطعات ريخته‌گري

 تأثير گاززدايي بر ساختار فلز

تأثير سرعت سرد كردن و نوع قالب بر ساختار قطعات ريخته‌گري

انجام آزمون گوه كه بررسي تركيب مذاب و سرعت سرد كردن بر ساختار چدن است

اثر دماي فوق‌گداز بر ساختار نهايي فلز

 بررسي مدول قطعات بر زمان انجماد

 آزمايش سرعت سرد كردن بر خواص مكانيكي قطعات

 ریخته گری در حالت نیمه جامد

و....

           

متالوگرافی

نمونه‌هاي تهيه شده در پروژه‌هاي مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكترا و همچنین نمونه های صنعتی براي مطالعه و تهية مقاطع در اين آزمايشگاه آماده مي‌شوند. كارشناسان در این آزمایشگاه توانايی انجام بررسی متالوگرافی بر روی مواد مختلف اعم از (فلزی و غير فلزی، آهنی و غيرآهنی) را دارا می باشند اين بررسی ها توسط ميكروسكوپ های نوری در بزرگ نمايی های مختلف و توسط نرم افزار تحليل تصويری انجام می پذيرد. نرم افزار تحليل تصويری قادر به محاسبه درصد كسری فازها، اندازه دانه ها، تعيين ضخامت پوشش، اندازه و توزيع گرافيت ها در چدن و ... می باشد. تحليل ریزساختاری قطعات می تواند مهندسين و كارشناسان را در جلوگيری از شكست و خوردگی های زود هنگام در صنايع به ويژه در مواردی كه به دليل محدوديت ابعاد و تعداد يا بدليل عدم امكان نمونه برداری جهت تخريب نمونه انجام آزمونهای مكانيكی وجود نداشته باشد ياری نمايد. همچنين تحليل سطوح شكست و يا سطوحی كه دچار خوردگی شده می تواند كارشناسان را در شناسايی روش های جلوگيری از خوردگی يا شكست ياری كند.


کوره BOX آزمایشگاهی

این کوره بصورت محفظه جعبه ای با درب از جلو بوده و عموماً بصورت رومیزی طراحی گردیده و دارای بیشترین کاربرد در آزمایشگاه های متالورژی – سرامیک – شیمی- فیزیک- نانو تکنولوژی و آزمایشگاه های مرتبط با نفت و پتروشیمی می باشد.

 

 

 

كوره لوله اي (TUBE FURNACE)

این کوره عموماً جهت ایجاد اتمسفرهای کنترل شده یا خلاء با استفاده از لوله های سرامیکی یا فلزی یا کوارتز ارائه می گردد

 

 

پولیش

متالوسراموگرافی یکی از روش های آماده سازی نمونه ها برای بررسی های میکروسکپی نمونه های فلزی و غیرفلزی است. بدین منظور سطح مورد نظر نمونه را باید کاملا صیقلی کرد. روش کار اینگونه است که سنباده های مختلف با عددهای زبری متفاوت روی دیسک دستگاه نصب و سطح نمونه پرداخت می شود. نهایتا با وصل کردن پارچه مخصوص پولیش و استفاده از مواد ساینده بسیار نرم سطح نمونه تا حد آیینه ای صیقل داه می شود.

عملیات پرداخت و پولیش در این دستگاه بطور کاملا خودکار انجام می شود. بطور همزمان میتوان 6 نمونه متالوسراموگرافی مانت شده را روی دیسک دستگاه در محل مخصوص قرار داد. سپس سرعت، جهت، زمان دوران– جهت دوران، سرعت، زمان دوران در جهت مخالف– تعداد دفعات تکرار این سیکل- زمان، حجم و تعداد دفعات تزریق مواد ساینده از محفظه شماره 1- زمان، حجم و تعداد دفعات تزریق مواد ساینده از سایر محفظه های 2،3 و 4- فشار اعمالی بر روی نمونه های در حال پولیش- میزان و زمان تزریق آب مقطر از طریق پانل تنظیم می شود. بدین صورت کاربر دستگاه را ترک و بعد از زمان تنظیم شده نمونه های پولیش شده را از دستگاه خارج می نماید. علاوه بر سرعت کار دقت کار با این دستگاه نیز بسیار بالاست، زیرا اعمال فشار بر روی نمونه ها کاملا یکنواخت و بصورت عمودی صورت می گیرد

مشخصات فنی:
- قابلیت تنظیم سرعت دوران دیسک دستگاه توسط اینورتر بین ( rpm600-0) دور در دقیقه
- قابلیت تنظیم سرعت دوران هولدر دستگاه توسط اینورتر ( rpm300-0) دور در دقیقه
-مجهز به سیستم آب فشان و تخلیه فاضلاب
-اتصالات زیر دیسک ها از جنس استیل ضد زنگ
-قابلیت تعویض آسان پارچه پولیش و کاغذ سنباده
-کم صدا و ایمن
-توان الکتروموتور 375 وات
-دارای کلید چپ گرد راست گرد دیسک و هولدر
-دارای کلید برقی قطع و وصل آب
-دارای تایمر برای مشخص کردن مدت پولیش
-برق مورد نیاز دستگاه تکفاز 220 ولت
-بدنه دارای رنگ پودری الکترواستاتیک

 

 

 

 

مانت گرم

برای متالوسرامیکی نمونه ها، گاهی ابعاد نمونه ها به گونه ای است که باید آنها را به شکل یک استوانه از جنس مواد پلیمری قالبگیری یا به اصطلاح مانت کرد. بدین صورت عملیات پرداخت و پولیش کاری نمونه ها راحت تر صورت می گیرد. مواد مورد استفاده برای مانت انواع مختلفی دارند. موادی که در دستگاه مانت گرم با سیستم آبگرد بکار می رود از نوعی است که میتوان نمونه مانت شده را داخل میکروسکوپ الکترونی قرار داده و بررسی های میکروسکپی کرد. اگر از سایر مواد و به تبع آن دستگاههای دیگر استفاده شود، در داخل محفظه میکروسکوپ الکترونی، این مواد دائما تبخیر شده دستگاه هیچگاه به خلاء مورد نظر نخواهد رسید. زمان مانت کردن در این دستگاه کوتاه و معادل حدود 25 دقیقه به طول می انجامد.

دستگاه بدین صورت کار می کند که ابتدا نمونه را داخل استوانه فولادی به قطر داخلی 30 میلیمتری قرار داده می شود. سپس به مقدار کافی مواد پلیمری مربوطه داخل استوانه دستگاه ریخته می شود. درجه حرارت و زمان حرارت دهی، زمان سردسازی با گردش آب و میزان فشار بر روی نمونه تنظیم می شود. بدین صورت استوانه تا دمای تنظیم شده حرارت داده شده، مواد پلیمری ذوب و اطراف نمونه پرس می شود. در انتها به گردش آب استوانه و نمونه خنک کاری می شوند. با باز کردن سنبه بالایی دستگاه با استفاده از فشار پنوماتیک نمونه به بیرون هدایت می شود.

مشخصات فنی:
-کد دستگاه : MON30W
-
دارای سیستم آبگرد برای خنک کردن سریع نمونه
-قابلیت کنترل مدت زمان مانت
-قابلیت کنترل مدت زمان سرد شوندگی
-کنترل و تنظیم دما
-قطر نمونه 30 میلی متر
-ابعاد دستگاه 36×36×50
-وزن دستگاه 25 کیلو گرم
-برق مورد نیاز دستگاه تکفاز 220 ولت

 

 

 

میز سنباده

بلوک شامل چهار خط سنباده می باشد
بدنه دارای رنگ پودری الکترواستاتیک
مجهز به سیستم شستشوی آب

 

 

 

 

 

 

 

تجهیزات تکمیلی: ویسکومتر، ترازو، تخلخل سنجی،  انواع قالب، ترمومتر، تجهیزات ایمنی و ...